poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Po wielu skomplikowanych ekspertyzach doszliśmy do wniosku, że ziemia na naszej działce jest zdecydowanie gliniasta ;)
A oto jak to stwierdziliśmy:
- gleba jest zbita i ciężka [ dlatego o wiele lepiej przekopuje się ją widłami niż łopatą]
- osadza się na narzędziach, jest lepka i śliska
- szybko przesycha tworząc wtedy twardą, pękającą skorupę

Można też wykonać prosty test aby potwierdzić rodzaj gleby: zwilżyć garść ziemi i następnie zrobić z niej kulkę. Z tej kulki wałkujemy wałeczek grubości 1 cm. Im dłuższy wałeczek uda nam się zrobić tym więcej gliny zawiera nasza gleba. Jeśli wałeczek uda się uformować w obwarzanek i nie rozpadnie się on, znaczy to że nasza gleba jest bardzo gliniasta.

Dużo o rodzaju gleby mogą powiedzieć nam także rośliny, które rosną na danym terenie. Na ciężkiej glebie gliniastej szczególnie dobrze czują się:
-podbiał pospolity [ mamy u siebie]
-szczaw kędzierzawy
-podagrycznik pospolity [ mamy u siebie ]
-rdest powojowaty [ mamy u siebie, rozłazi się niesamowicie!!!]
-mniszek lekarski [ mamy u siebie ogromne okazy!!]
-rumian pospolity
-bylica pospolita
-mlecz kolczasty [ mamy u siebie ]
-kurzyślad polny.

W związku ze specyficznymi właściwościami gleby gliniastej niewiele roślin będzie na niej dobrze rosło. Mimo, że może być bardzo żyzna i zawierać dużo minerałów, jest bardzo zbita co powoduje, że korzenie są słabo napowietrzone. Często też zatrzymuje wodę co może doprowadzić do gnicia korzeni. Wiosną taka gleba powoli przesych i późno się nagrzewa. Latem natomiast często jej powierzchnia wysycha tworząc pękajacą skorupę, która może uszkodzić korzenie roślin.

Zanim więc przystąpi się do sadzenia roślin trzeba dobrze wybrać odpowiednie gatunki i zaplanować w jaki sposób można poprawić właściwości gleby. My właśnie jesteśmy na takim etapie więc zaczełam zbierać informacje na temat tego co wogóle warto brać pod uwagę.
Na razie żmudnie oczyszczamy teren pod trawnik i rabaty. Idzie powoli bo robimy to tylko we dwójkę i to po pracy. Resztę terenu, jak i nie wyrwane jeszcze chwasty i trawę kosimy i staramy się nie dopuścić do zbytniego rozrostu roślin.
Zanim powstanie trawnik, trzeba w przewidzianej na to części działki poprawić chociaż trochę jakość gleby. Przy glebie gliniastej najlepiej zrobić to rozsypując warstwę piasku rzecznego, grysu, obornika lub kompostu i przekopanie go z glebą. Ale najpierw i tak trzeba przede wszystkim oczyścić teren i przygotować plan dalszych prac żeby nie działać chaotycznie i mało skutecznie. Dni są za krókie, weekendów za mało...

Jeśli ktoś z was także zastanawia się co warto posadzić na glebie gliniastej, poniżej mała ściąga:
-dalie

-języczki


-liliowce

-wilczomlecz błotny


-brzoza omszona
-jesion
-kalina
-żywotnik zachodni

-bez czarny
-wierzby
-magnolie
-wiśnie pikowane
-krzewuszkę


-hortensje


-tawułki



-dzwonki

-smagliczkę
-ostróżkę
-funkie


-łubin
-berberysy
-pęcherznicę
-piwonie
- cis pospolity
-derenie
- porzeczki
- jeżynę ozdobną
-ciemiernik
-żonkile
-narcyzy
-pierwiosnki
- śnierzyczki

1 komentarz:

  1. My nie mamy własnej działki ale uprawiamy kawałek ziemi na ogródku rodziców jest przy tym masa roboty ale i satysfakcji z plonów;)

    OdpowiedzUsuń